Calendar

M T W T F S S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Sinaxar

 
 
 

Pomeneşte-i, Doamne!

Pomeneşte-i, Doamne!

„Pomeneşte-i, Doamne, pe cei ce aduc roade şi fac bine sfintei tale biserici şi îşi aduc aminte de cei săraci; răsplăteşte-le lor cu bogatele, cereştile Tale daruri, dăruieşte-le lor cele cereşti în locul celor pământeşti, cele veşnice în locul celor vremelnice, cele nestricăcioase în locul celor stricăcioase.”

În fiecare Duminică, în cadrul Sfintei Liturghii, prin Rugăciunea Cererii Stăruitoare, Preotul se roagă, printre altele, şi pentru cei ce fac bine Sfintei Biserici, pentru cei ce se ostenesc şi pentru cei ce cântă.

Biserica „Înălţarea Domnului” doreşte să mulţumească tuturor celor care au contribuit (prin muncă sau financiar), cu multă dăruire şi dragoste, la proiectul de amenajare a noii locaţii a Bisericii noastre. Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu dăruirea de care cu toţii aţi dat dovadă, Biserică noastră s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare şi vă aşteaptă cu multă dragoste şi căldură să vă învredniciţi a-L primi pe Hristos, cel ce vine în lume să se jertfească pentru noi.

Cu această ocazie dorim să mulţumim următorilor credincioşi ai bisericii noastre: Nicolae Moisidis, Tom Dahms, Cristian Gheju, Philip Aleteanu, Elena şi Mari Aleteanu, Gabriel Buhăiescu, Cristian Bodnar, Cristian Scurtu, Cătălin Frâncu, Silviu Stoian, Cătălin Stănciulescu, Alexandru Dumitrescu, Federico Moure, Geta Dahms, Valentina Gajea, Preoteasa Claudia, Minodora Buigă, Gabriela Chevereşan, Rodica Radu, Elena Dumitrescu, Ana Moure, Livia Bodnar şi Ioana Bercu.

Şi nu în ultimul rând dorim să-i mulţumim lui Dumnezeu că a luminat sufletele şi minţile dumneavoastră şi v-a îndrumat paşii spre înfăptuirea acestor minunate lucrări, şi ne rugăm Lui să vă ocrotească şi să fie alături de toţi, în tot ceea ce săvârşiţi.  Vă invităm să veniţi la Sfânta Biserică şi să împărtăşiţi aceleaşi idealuri ca şi noi, mai ales acum, înainte de Crăciun,  pentru a-L putea primi în lume pe Pruncul Iisus cu inimă curată, mai buni, mai vrednici şi mai milostivi.

„Veselitu-m-am de cei ce mi-au zis: În casa Domnului voi merge. Iar eu întru mulţimea îndurărilor Tale, Doamne, voi intra în casa Ta; închina-mă-voi în biserica Ta cea sfântă, Doamne, povăţuieşte-mă cu dreptatea Ta, pentru vrăjmaşii mei îndreptează înaintea Ta calea mea, ca fără alunecare să preaslăvesc o Dumnezeire: pe Tatăl şi pe Fiul şi pe Sfântul Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin!”

Preot Gabriel Curpene