Calendar

«  
  »
M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Sinaxar

 
 
 

Obiectivele Bisericii Noastre

Tagged:

   

 

 

1.        Sa mentina, sa învete si sa promoveze fara alterare: dogma, traditiile si cultul Bisericii Ortodoxe Române in mijlocul credinciosilor, si a societatii in general.

 

2.        Sa supravegheze si sa asigure asistenta spiritual-religioasa a tuturor enoriasilor.

 

3.        Sa promoveze si sa extinda limba, cultura si unitatea de credinta religioasa si  traditiile stramosilor, aducând astfel o contributie la societatea multiculturala Americana din care facem parte.

 

4.        Sa practice caritatea crestina, sa cerceteze si sa dea ajutor celor nevoiasi.

 

5.        Sa mentina legatura cu Biserica Ortodoxa Româna, sub a carei jurisdictie canonica se afla. Biserica noastra este singura biserica ortodoxa din Bay Area aflata in comuniune cu biserica mama, respectiv cu Patriarhia Romana prin intermediul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi, condusa de I.P.S.A.  NICOLAE CONDREA.

 

6.        Ca americani de origine romana, este o binecuvantare sa avem  acoperire canonica de la biserica noastra stramoseasca, ("Mama poporului roman", cum spunea marele poet Mihail Eminescu) si nu de la Orthodox Church in America (O.C.A.) care apartine de Patriarhia Ortodoxa Rusa sub care functioneaza celelalte bisericii ortodoxe romanesti din zona.

 

7.        In primul plan sa mentina si sa largeasca relatii de prietenie si colaborare cu celelalte Biserici Ortodoxe canonice recunoscute de Patriarhia Ortodoxa a Constantinopolului si nu in ultimul rand cu toti ceilalti crestini din America.

 

8.        Sa cladeasca un lacas de cult propriu si alte facilitati auxiliare sub auspiciul caruia sa poata pune in aplicare toate activitatile religioase si sociale. S-a inceput deja demersul in a negocia posibilitatea aducerii din Romania in zona San Francisco, a unei biserici ortodoxe romanesti, construita in binecunoscutul stil Maramuresan. Prin ridicarea unui sfant lacas de o asemenea valoare si incarcatura spirituala in acest colt de lume, putem aduce aici un crampei rupt din glia noastra strabuna ROMANIA, menit sa scoata in evidenta traditia, bogatia si valoarea inestimabila a credintei noastre ortodoxe. Odata cu instalarea acestui edificiu in aceasta zona, identitatea noastra a romanilor ortodocsi, traitori pe aceste meleaguri, va fi inteleasa mai bine si mai profund de tara care ne-a adoptat si in care dorim sa ne pastram credinta, datinile si obiceiurile noastre milenare. Nu este un proiect usor, mai ales ca fondurile de constructie si de transport, nu vor veni de la enoriasii bisericii noastre.  Este necesar sa lucram impreuna pentru a gasi terenul unde va fi amplasata aceasta bijuterie a fiintei noastre crestine romanesti. Proiectul vizeaza promovarea culturii si a valorilor noastre spirituale in spatiul american; biserica de lemn, fiind o fereastra deschisa larg spre cer, si un reper autentic a ceia ce inseamna fiinta poporului roman si amprenta patrimoniului nostru cultural si spiritual in lume. Nu in ultimul rand anuntam ca biserica(lacasul de cult) va fi proprietatea bisericii ortodoxe romane "Inaltarea Domnului" si nu a altor organizatii.

 

9.        Sa organizeze  activitati sociale  si culturale  pentru comunitatea romaneasca din Bay Area.