Calendar

M T W T F S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Sinaxar

 
 
 

Proiectul constructiei unei Biserici Ortodoxe Romanesti in San Francisco Area‏

Tagged:

Frati Crestini,

Am bucuria sa va anunt, ca deja am inceput demersul in a negocia posibilitatea aducerii din Romania in zona San Francisco, a unei biserici ortodoxe romanesti, construita in binecunoscutul stil Maramuresan. Prin ridicarea unui sfant lacas de o asemenea valoare si incarcatura spirituala, doresc sa aduc in acest colt de lume, un crampei rupt din glia noastra strabuna, care se numeste ROMANIA, menit sa scoata in evidenta traditia, bogatia si valoarea inestimabila a credintei noastre ortodoxe, aici pe pamant american.  Odata cu instalarea acestui edificiu in aceasta zona, identitatea noastra a romanilor traitori pe aceste meleaguri, poate va fi inteleasa mai bine si mai profund de tara care ne-a adoptat si in care dorim sa ne pastram credinta, datinile si obiceiurile noastre milenare.
Acest proiect este initiat, spre slava Lui Dumnezeu si mantuirea multora dintre noi in dorinta de a reda Tatalui Ceresc si romanilor  ortodocsi din aceasta zona, ceia ce li sau luat vreme de 43 de ani, adica speranta ca fratii nostri ortodocsi sa se inchine intr-o biserica a lor, sfintita, si inscrisa in randul bisericilor canonice.  Nu este un proiect usor, mai ales ca fondurile de constructie si de transport, nu vor veni de la enoriasii bisericii noastre, insa noi va trebui sa lucram impreuna pentru a gasi pamantul, unde va fi amplasata aceasta bijuterie a fiintei noastre crestine romanesti. Ce ne lipseste in momentul de fata este  terenul unde va urma sa fie amplasata si instalata biserica. Lucrarea Lui Dumnezeu este mare  si poate va lumina pe cineva sa doneze bisericii acest teren.  Va cer credinta tare si nadejde multa in puterea lui Dumnezeu si sunt sigur ca acest vis se va implini.  Proiectul vizeaza promovarea culturii si a valorilor noastre spirituale in spatiul american, biserica de lemn, fiind o fereastra deschisa larg catre cer, si un reper autentic a ceia ce inseamna fiinta poporului roman si amprenta patrimoniului nostru cultural si spiritual in lume.  Cu vrerea Tatalui Ceresc, biserica noastra va fi unica si cea mai frumoasa biserica traditionala romaneasca din America de Nord, deosebita ca si cea a romanilor din Caracas Venezuela, care apartine tot de Arhiepiscopia noastra.

Cu binecuvantari de sanatate,
Parish Priest, Rev. Fr. Gabriel Curpene
Ascension Of the Lord Romanian Orthodox Church